The FortiGate 500D delivers next generation firewall capabilities for mid-sized to large enterprises, with the flexibility to be deployed at the campus or enterprise branch. Protects against cyber threats with security processor powered high performance, security efficacy and deep visibility.
| Main Specifications | |
|---|---|
| Dimensions & Weight / Depth | 32.2 cm |
| Dimensions & Weight / Height | 4.4 cm |
| Dimensions & Weight / Weight | 4.9 kg |
| Dimensions & Weight / Width | 43.2 cm |
| Header / Brand | Fortinet |
| Networking / Connectivity Technology | Wired |
| Networking / Data Link Protocol |
|
| Networking / Form Factor | External |
| Networking / Type | Security appliance |
| Packaged Quantity | 1 |
| Environmental Parameters | |
| Humidity Range Operating | 20 – 90% (non-condensing) |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces |
|
| General | |
| Depth | 32.2 cm |
| Device Type | Security appliance |
| Height | 4.4 cm |
| Height (Rack Units) | 1U |
| Weight | 4.9 kg |
| Width | 43.2 cm |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 A, ICSA Network IPS |
| Networking | |
| Capacity |
|
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Encryption Algorithm | SSL |
| Features | Firewall protection, VPN support, traffic shaping, manageable, IPv6 support, antivirus analysis, Intrusion Prevention System (IPS), firmware upgradable, anti-spam protection, anti-malware protection, IPv4 support, checksum offload support |
| Form Factor | External |
| Network / Transport Protocol | IPSec |
| Performance |
|
| Remote Management Protocol | HTTP, CLI |
| Status Indicators | Port transmission speed, power, status, alarm, link/activity |
| Switching Protocol | Ethernet |
| Power | |
| Power Consumption Operational | 202 Watt |
| Power Device | Internal power supply |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |







Reviews
There are no reviews yet.