The FortiGate 100D series is an ideal security solution for small and medium enterprises or remote branch offices of larger networks. It combines firewall, IPsec and SS-VPN, application control, intrusion prevention, anti-malware, antispam, P2P security, and web filtering into a single device.
| Main Specifications | |
|---|---|
| Dimensions & Weight / Depth | 32.2 cm |
| Dimensions & Weight / Height | 4.4 cm |
| Dimensions & Weight / Weight | 4.9 kg |
| Dimensions & Weight / Width | 43.2 cm |
| Header / Brand | Fortinet |
| Miscellaneous / Product Color | White |
| Networking / Connectivity Technology | Wired |
| Networking / Data Link Protocol |
|
| Networking / Form Factor | External |
| Networking / Type | Security appliance |
| Packaged Quantity | 1 |
| Environmental Parameters | |
| Humidity Range Operating | 10 – 90% (non-condensing) |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces |
|
| General | |
| Built-in Devices | LED panel |
| Bundled Services | 5 years FortiCare 8X5 Enhanced Support + 5 years FortiGuard |
| Depth | 32.2 cm |
| Device Type | Security appliance |
| Height | 4.4 cm |
| Height (Rack Units) | 1U |
| Weight | 4.9 kg |
| Width | 43.2 cm |
| Miscellaneous | |
| Cables Included |
|
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 A, ICSA Network IPS, USGv6, ICSA SSL-VPN |
| Included Accessories | 2 SX SFP transceivers, 4 rubber feet, 2 rack mount brackets, 6 screws |
| Networking | |
| Capacity |
|
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Encryption Algorithm | SSL, 256-bit AES, 256-bit SHA, TLS 1.2 |
| Features | Firewall protection, VPN support, traffic shaping, manageable, IPv6 support, antivirus analysis, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), URL filtering, anti-malware protection, IPSec passthrough, IPv4 support, CAPWAP support, checksum offload support |
| Form Factor | External |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, UDP/IP, IPSec, SCTP |
| Performance |
|
| Remote Management Protocol | HTTP, CLI |
| Status Indicators | Port transmission speed, power, status, alarm, link/activity, HA |
| Switching Protocol | Ethernet |
| Power | |
| Power Consumption Operational | 202 Watt |
| Power Device | Internal power supply |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |







Reviews
There are no reviews yet.