The FortiGate 200D series delivers high-speed security and performance for campus perimeter and branch office wired or wireless networks. Purpose-built processors provide up to 4 Gbps firewall throughput, enabling protection of your applications and network without affecting availability or performance.
| Main Specifications | |
|---|---|
| Dimensions & Weight / Depth | 29.8 cm |
| Dimensions & Weight / Height | 4.4 cm |
| Dimensions & Weight / Weight | 4.8 kg |
| Dimensions & Weight / Width | 43.2 cm |
| Header / Brand | Fortinet |
| Miscellaneous / Product Color | White |
| Networking / Connectivity Technology | Wired |
| Networking / Data Link Protocol |
|
| Networking / Form Factor | Rack-mountable |
| Networking / Type | Security appliance |
| Packaged Quantity | 1 |
| Environmental Parameters | |
| Humidity Range Operating | 10 – 90% (non-condensing) |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces |
|
| General | |
| Bundled Services | 3 years FortiCare 8X5 Enhanced Support + 3 years FortiGuard |
| Depth | 29.8 cm |
| Device Type | Security appliance |
| Height | 4.4 cm |
| Height (Rack Units) | 1U |
| Weight | 4.8 kg |
| Width | 43.2 cm |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 A, IPv6 Ready, USGv6, ICSA SSL-VPN, ICSA IPS |
| Networking | |
| Capacity |
|
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Encryption Algorithm | SSL |
| Features | Firewall protection, VPN support, manageable, antivirus analysis, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), URL filtering, web threat protection, application filtering |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Performance |
|
| Remote Management Protocol | HTTP |
| Power | |
| Power Consumption Operational | 49 Watt |
| Power Device | Internal power supply |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |







Reviews
There are no reviews yet.