The Secure Network Server 3695 has several redundant components such as hard disks and power supplies, making it suitable for larger deployments that require highly reliable system configurations.
| Product Name | Large Secure Network Server for Ise Appliance |
| Manufacturer Part Number | SNS-3695-K9 |
| Product Type | Server |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Total Hard Drive Capacity | 600 GB x 8 |
| RAID Supported | Yes |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit EthernetGigabit Ethernet |
| Maximum Power Supply Wattage | 770 W |
| Processor Model | 4116 |
| Rack Height | 1U |
| Form Factor | Rack |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Processor Type | Xeon |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Standard Memory | 256 GB |
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Number of Internal 2.5″ Bays | 8 |
| Hard Drive Interface | 6Gb/s SAS |
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Occupied Memory Slots | 8 |
| Country of Origin | United States |
| Height | 1.7″ |
| Width | 16.9″ |
| Depth | 29.8″ |
| Product Model | 3695 |







Reviews
There are no reviews yet.